Kjo bukuroshe është vajza e Donika Kada- Bujupit sa shum ngjajën

Kjo bukuroshe është vajza e Donika Kada- Bujupit sa shum ngjajën

Kjo është vajza e deputetes së AAK-së, Donika Kada-Bujupi, që tashmë është rritur dhe i ngajn shum Mamit sa qe qe sun i dalloni fare.

E ëma e saj, në pamundësi për të qenë afër pas një udhëtimi zyrtar, e ka postuar fotografinë e bijës së saj në Facebook ku ka shkruar:

“Tinush ma kujtove ditën kur bëre hapat e parë e unë nuk isha aty, sot prap në një ditë te veçantë unë s’jam me ty. Por të uroj nga shpirti që të vazhdosh të ecësh vet e sigurtë në çdo hap që ndërmerrë! Të don mami shumë dhe të puth nga larg”!

Tinush ma kujtove ditën kur bëre hapat e parë e unë nuk isha aty, sot prap në një ditë te veçantë unë s’jam me ty. Por të uroj nga shpirti që të vazhdosh të ecësh vet e sigurtë në çdo hap që ndërmerrë!

Të don mami shumë dhe të puth nga larg!

Albini: Apelon të vazhdohet greva, por ka një sugjerim për mësimdhënësit

Albin Kurti kundër Qeverisë: Apelon të vazhdohet greva, por ka një sugjerim për mësimdhënësit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka komentuar grevën e mësimdhënësve në vend.

Sipas tij, më e vështirë sesa situata ku të dy palët e kanë gabim, është ajo ku të dy palët kanë të drejtë.

Kurti thotë se prindërit janë të brengosur që fëmijët po u mbeten pa mësim, kurse mësimdhënësit janë të brengosur se po mbeten me paga të ulëta, transmeton Indeksonline.

“Paradoksi vjen nga reduktimi i kontekstit. Kundërthënia është e rrejshme, jo pse mësimdhënësit janë edhe prindër ndërkaq edhe prindërit mësojnë fëmijët, por sepse e treta palë është e vërteta: qeveria. Ajo vlerëson shërbyesit politikë dhe jo shërbyesit publikë. Ajo don të zbusë ca varfërinë e mësimdhënësve që të mos merret me pabarazinë karshi tyre.

Cila është zgjidhja? Mësimdhënësit ta vazhdojnë grevën me kusht që ta vendosin theksin te zvogëlimi i pagave të oborrit qeveritar, ndërsa prindërit ta vazhdojnë kundërshtimin me kusht që ta vendosin theksin te rritja e cilësisë në arsim.”, ka shkruar ai në llogarinë e tij në Facebook.

Shkrimi i tij më e vështirë sesa situata ku të dy palët e kanë gabim, është ajo ku të dy palët kanë të drejtë. Prindërit janë të brengosur që fëmijët po u mbeten pa mësim, kurse mësimdhënësit janë të brengosur se po mbeten me paga të ulëta.

Paradoksi vjen nga reduktimi i kontekstit. Kundërthënia është e rrejshme, jo pse mësimdhënësit janë edhe prindër ndërkaq edhe prindërit mësojnë fëmijët, por sepse e treta palë është e vërteta: qeveria. Ajo vlerëson shërbëtorët politikë dhe jo shërbyesit publikë. Ajo don tw zbusë ca varfërinë e mësimdhënësve që të mos merret me pabarazinë karshi tyre.

Cila është zgjidhja? Mësimdhënësit ta vazhdojnë grevën me kusht që ta vendosin theksin te zvogëlimi i pagave të oborrit qeveritar, ndërsa prindërit ta vazhdojnë kundërshtimin me kusht që ta vendosin theksin te rritja e cilësisë në arsim. Ndjeshmëria ndaj varfërisë nuk e zëvendëson ndershmërinë për barazi. E, siç thotë populli ynë, kot mbushen mend ata që janë mbushur haram.

Lajmi i fundit Prej 28 janarit rregullat e reja për viza pune për në Gjermani, mjafton të plotësoni vetëm këtë kusht

Lajmi i fundit Prej 28 janarit rregullat e reja për viza pune për në Gjermani, mjafton të plotësoni vetëm këtë kusht

Një lajm i madh ka mbërritur për të gjithë ata shqiptarë që duan të shkojnë drejt Gjermanisë.

Tashmë nuk do t’ju duhen të prisni gjat per viza pune për të qëndruar në Gjermani, por veç një kontratë pune.

Partitë e koalicionit në Gjermani kanë rënë dakord për një projektligj të ri për të lehtësuar mundësitë e emigrimit për punëtorët e vendeve jo anëtare të BE, njoftuan sot paradite mediat vendase atje.

Ministria e Brendshme, e Punës dhe ajo Ekonomike ranë dakord për rregullat e reja, pas një kompromisi të tetorit, duke i dhënë fund mosmarrëveshjeve Brenda koalicionit qeverisës.

Sipas Suddenutsche Zeitung, një nga momentet e rëndësishme të ligjit është se punëdhënësit gjermanë duhet të garantojnë se nuk kanë gjetur një punëtor tjetër nga BE para se vendin e punës t’ia ofrojnë një emigrant tjetër.

Ligji do të lehtësojë dhe kufizimet që i kanë dhënë përparësi të ashtuquajturve “profesione të ngushta” që kanë më shumë vende të lira si për shembull infermierët apo kujdesi për të moshuarit.

Sipas gazetës “Handelsblatt”, Kosova do të përfitoj pasi ka shum te pa pun dhe kan te drejt te vin tepunojn ne gjermani.

Rregullat e reja janë të aplikueshme që nga 8 janari 2019. Qytetarët do të punojnë me dokumente të shteteve ku jetojn, por me një kontratë të garantuar punësimi nga punëdhënësi. Në këtë listë vendesh përfituese është Kosova dhe Shqipëria

Arsyet Përse Njerëzit që Shkojnë në Norvegji Nuk Kthehen Më

Arsyet Përse Njerëzit që Shkojnë në Norvegji Nuk Kthehen Më

Emri Norvegji do të thotë rruga drejt veriut. Zyrtarisht njihet si Mbretëria e Norvegjisë.

Norvegjia është një prej vendeve më të pasur, dhe gjithashtu më paqësorë në botë. Norvegjia është vendi i 6 më i madh në Europë, por për nga popullsia renditet i 28-i.
Norvegjia e fitoi pavarësinë nga Suedia në vitin 1905.

Norvegjia ka një popullsi prej 5.08 milionë banorë. Niveli i alfabetizmit është 100% dhe jetëgjatësia mesatare është 81.5 vite.

Në Norvegji ndodhen 450 mijë liqene të mrekullueshme. Në fakt vetëm 200 prej tyre janë 4 milje katrorë e më shumë për nga madhësia.

Norvegjia përshkruhet shpesh si “Toka e Diellit të Mesnatës”, për shkak se gjatë muajve të verës, nga fundi i majit deri në fund të korrikut, dielli nuk perëndon pothuaj asnjëherë në zonat e vendit që ndodhen në Rrethin e Arktikut, ndërkohë që zona të tjera kanë 20 orë ditë. Megjithatë, në dimër është e kundërta.

Në vitin 1251, Henri III i Anglisë mori dhuratë një Ari Polar nga Mbreti i Norvegjisë. Ai e mbajti në Kullën e Londrës me një zinxhir të gjatë, me qëllim që ariu të notonte në lumin Tamiz.

Mbreti Harald i Norvegjisë u betua të mbetej i pamartuar për jetë, nëse nuk martohej me dashurinë e tij të vërtetë, e cila ishte bija e një tregtari rrobash. Më vonë ata u martuan dhe ajo u bë Mbretëreshë e Norvegjisë.

Norvegjia është vendi ku ndodhet tuneli më i gjatë në botë, Laerdal, me një gjatësi 24.5 km dhe që tërheq shumë turistë. Eshtë një autostradë me dy korsi e pandarë. Në një luginë malore sipër tij ndodhet një tunel i vecantë vetëm për ventilimin. Për të zvogëluar lodhjen mendore dhe klaustrofobinë, si dhe për të patur pika kthimi mbrapsht, tuneli ka tre shpella të mëdha me dritë blu ose të gjelbër. Ai u ndërtua nga viti 1995 deri në 2000 mes Oslos dhe Bergenit.

Norvegjia ka gjithashtu tunelin më të thellë nënujor të botës, në një thellësi 287 metra.

Qindra dialekte të ndryshëm në Norvegji janë kaq të ndryshëm nga norvegjishtja e shkruar, saqë edhe vendasit e kanë të vështirë të kuptojnë njerëzit nga pjesë të tjera të vendit.

Në total, afro 1 milionë norvegjezë u larguan nga Norvegjia për në Amerikë rreth vitit 1900, kur Norvegjia kishte afro 2 milionë banorë. Ka po aq pasardhës norvegjezësh që jetojnë në Amerikë, sa edhe norvegjezë që jetojnë në Norvegji, sidomos në shtetet e Dakotës Veriore, Minesotës dhe Uiskonsinit.

Samit janë një grup indigjen i Skandinavisë veriore që kanë jetuar për më shumë se 10 mijë vite në territoret veriore. Ata janë të njohur për rrobat shumëngjyrëshe dhe rritjen e drerëve.

Sipas Enciklopedisë Britanike, norvegjezët lexojnë më shumë se cilido popull tjetër i botës.
Në Norvegji arsimi është tërësisht falas, duke përfshirë edhe kolegjin.

Norvegjia ka votuar disa herë kundër anëtarësimit në BE, por ka implementuar më shumë direktiva të BE-së, se sa cdo shtet tjetër anëtar i BE.
Ndonjëherë, Forcave Policore Norvegjeze nuk u duhet të shtijnë as edhe një herë të vetme gjatë gjithë vitit.

98-99% të energjisë elektrike Norvegjia e prodhon përmes hidrocentraleve, më shumë se cilido shtet tjetër.

Aktorja Merilin Monro ishte me prejardhje norvegjeze.
Paris Hilton është stërmbesa e Konrad HIlton, i cili themeloi linjën e hoteleve Hilton, nga një fermë pranë aeroportit të Oslos.

Lance Armstrong, ciklisti i famshëm është me origjinë norvegjeze.

Norvegjia është vendlindja e skive moderne. Fjala “ski” në norvegjisht domethënë “copë druri”.

Kjo është pasuria “marramendëse” e Isa Mustafës si dhe shumë biznese(Video)

Kjo është pasuria “marramendëse” e Isa Mustafës si dhe shumë biznese(Video)

Në RTV Dukagjini është transmetuar emisioni Zona Express ku është shfaqur dokumentari ekskluziv “Lidhja e Terminalëve”.Isa Mustafa ka shumë biznese, të cilat herë i deklaron si të tijat, e herë si të familjarëve të tij.

Edhe ne emer te shum personav qe sjan ftyr publike i ka deklaruar si sjan te ti por te miqve qe ka dhe te njerzve per rreth, aj thot qe nuk e di un ata kah i kan marr gjith at pasuri as qe me intereson le te deklarohen ata vet se ku i kan bër dhe si un sdi.

Por cilat janë lidhjet biznesore të Isa Mustafes? Per me teper informata ndiqni, te gjitha qe i kemi pregaditur.

Donika: ska 2019 shtesa, Shtesat e fëmijëve prej 10 eurove do t’i përfitojnë vetëm familjet me nevojë e jo ata ai qe ka rrogën 150 euro

Iniciues-ja e projektligjit për shtesat për fëmijë Donika Kadaj, ka sqaruar se cilat familje do të marrin shtesat për fëmijë dhe cilat jo.

Në një intervistë për Gazetën Blic, Donika Kadaj, ka thënë se do të bëhet një kategorizim i familjeve që u takon përfitimi nga ky ligj, dhe një pjesë tjetër që do të përjashtohet nga kjo,

Ajo ka treguar se familjet që kanë të hyra të larta, do përjashtohen nga ky ligj, ndërsa afro 80% e familjeve do marrin shtesa

“Fillimisht ideja ishte që të gjithë fëmijët të gëzonin një shumë prej 10 eurove por më pas, pas debatit në Parlament doli që për shkak të nevojave të mëdha që kanë familjet që nuk kanë të hyra të mjaftueshme,

të bëhet një kategorizim. Kjo i bien psh, që ata individë që kanë të hyra të larta, pra kategori si pagat më të mëdha në vend, të mos e gëzojnë këtë të drejtë.

Mu më vjen keq sepse kjo është një e drejt universal për të gjithë fëmijët, por kështu vendosi Kuvendi.

Dhe ato mjete do të shkojnë për familjet që kanë të hyra më të vogël në familje.

Unë mendoj se 80 % të familje do të përfshihen në këtë kategori sepse e dimë se pagat janë të ulëta, në përjashtim të atyre familjeve që kalojnë pragun e të hyrave që kemi konsideruar” ka thënë Bujupi

VW, ju shperblen më 9000 euro për secilin që ka model të vjetër dizel

Volkswagen po dëshiron të zgjeroj stimulimet e tyre për tregti tek pronarët e automjeteve më të vjetra në të gjithë Gjermaninë, duke zgjeruar kështu programin përtej 15 qyteteve më të ndotura të vendit.

VW në Gjermani janë nën presion të madh për të shmangur ndalimet e benzinës në qytetet kyçe dhe tashmë kanë filluar të ofrojnë stimuj tregtarë për konsumatorët të cilët janë gatshëm të hedhin modele më të vjetra të dizel në favor të atyre më të reja dhe më të pastra, raporton Reuters.

Sipas një zëdhënësi të VW, komiteti i bordit të kompanisë po shqyrton një program stimuli në mbarë vendin për automjetet dizel Euro 4 ose Euro 5. Një vendim zyrtar pritet të vijë diku këtë javë, transmeton IndeksOnline.

Në tetor, VW tha se do t’u ofronte blerësve një stimulim nëse ata janë dakord të lëviznin nga makina të pajisura me motorë Euro 1 deri në Euro 4.

Tani, kompania po konsideron shtrirjen e stimujve të tregtisë në të gjithë vendin, ndërsa detajet ende janë duke u përpunuar, por se skenari më i mundshëm dhe që pritet të ndodhë është VW të paguaj deri në 9,000 euro.

Nuredin Lushtaku tregon pse nuk dërgoi Gardën e TMK-së në varrim të Rugovës!

Ish-komandanti i UÇK-së, Nuredin Lushtaku përmes një publikimi në rrjetin social “Facebook” ka treguar pse nuk e ka dërguar gradën e Kosovës në varrimin e presidentit të ndjerë të Kosovës, Ibrahim Rugova, nga vdekja e të cilit sot u bënë 13 vite.

Lushtaku, ka shpërndarë disa fotografi të shkrimeve të gazetave të atëhershme, të cilat Rugova, si udhëheqës i LDK-së, kishte mohuar ekzistencën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Madje, në titujt e gazetave citohej Rugova, i cili e kishte cilësuar UÇK-në si “lojë serbe”.

Shkrimi i tij i plotë në Facebook:

Për ata që ende kan dilema, përse nuk dergova GARDËN E KOSOVËS në varrimin e Ibrahim Rugoves, le të lexojnë këta artikuj.

Lushtaku ka postuar disa deklarata të Rugovës dhe zyrtarëve të tjerë të LDK-së, të pasqyruara në mediat e shkruara se çfarë kishin deklaruar më herët për UÇK-në.

“Për ata që ende kan dilema, përse nuk dergova GARDËN E KOSOVËS në varrimin e Ibrahim Rugoves, le të lexojnë këta artikuj”, ka shkruar Nuredin Lushtaku.

Fatmir Sejdiu synon të vijë sërish në krye të LDK-së, ajo është e imja

Ish presidenti i vendit, njëherësh edhe ish kryetari i LDK-së, Fatmir Sejdiu, pretendon rikthimin e tij në krye të kësaj partie.

Sejdiu në një interviste në Zona B të Klan Kosovës, nuk e mohoi mundësinë e kandidimit të tij për këtë post.

LDK-ja ka nevojë që të ketë një njeri që kthehet fuqishëm ne tavanin e zhvillimit historik të saj, por që ka edhe pragmatizmin politik. Kam bërë ofertën time edhe në faza të mëhershme. Jam një njeri që mund të bëj punë të mirë për LDK-në, me gjithë energjinë që kam dhe konceptin politik që kam. Të shohim a është kështu apo jo !?”, tha ai.

Ish presidenti foli edhe për ideologjinë dhe frymën e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në veçanti për promovimin e miqësisë ndërkombëtare nga lideri historik i kësaj partie, Ibrahim Rugova.

“Mendoj se Kosova dhe shqiptarët e Kosovës do t’i kenë aleat të përhershëm ShBA-të dhe vendet e rëndësishme të BE-së dhe anëtare të NATO-s. Duhet të shikohet në mënyrë më të sinqertë çështja e bashkëpunimit me ta.

Ajo miqësi nënkupton një politikë në kontinuitet që me efektet e saj duhet të sjellë pasoja të mira dhe të vazhdueshme për ne dhe paqen në rajon. Është me rëndësi që edhe LDK-ja ta ketë parasysh këtë strategji, këtë qasje dhe miqësi historike që kemi me ShBA-të”.

Sa i përket dialogut Kosovë-Serbi, Sejdiu tha se LDK-ja nuk duhet të ngelet jashtë këtij procesi.

“LDK-ja ka nevojë që të ketë rol parësor, për shkak të fuqisë që ka, në proceset e rëndësishme për vendin”, tha ai.

Gratë që Nevrikosen Shpejt Kanë Inteligjencë dhe Kujtesë më të Lartë

Gratë që Nevrikosen Shpejt Kanë Inteligjencë dhe Kujtesë më të Lartë

Shumë njerëz besojnë se një nga rreziqet më të mëdha ndaj të cilit duhet të ruhen është një grua e zemëruar – dhe në disa raste nuk mund as t’i fajësojmë ato. Megjithatë, siç na e mëson historia e Santippës, gruas së zellshme të Sokratit, kemi shumë për të mësuar nga një grua me humor të keq dhe që “merr flakë” lehtësisht.

Një studim i Universitetit të Uellsit të Ri Jugor zbuloi se gratë me tendencën më të madhe për t’u zemëruar demonstrojnë inteligjencë më të madhe dhe aftësi për të argumentuar.

Subjekt i hetimit ishte ndikimi që mund të ketë disponimi i keq i femrave në aspekte të tjera të jetës dhe personalitetit të tyre.

Studiuesit pastaj ekspozuan një model të ndryshëm të grave për stimuj negativë dhe pozitivë, së pari duke përdorur filma të ndryshëm për këtë qëllim, pastaj vendosjen e tyre në kontekste të shumta ku ato u ftuan të shprehnin veten e tyre, jepnin përgjigje dhe zgjidhnin situata.

Nëpërmjet këtyre hapave, studiuesit arritën në përfundimin se ato që u zemëruan më lehtë dhe në përgjithësi shfaqën një humor të keq, arritën të kapërcejnë më mirë testet, duke dhënë përgjigjet e sakta dhe duke identifikuar zgjidhjet më efektive – dhe jo vetëm.

Në fakt, ato gjithashtu demonstruan se ato kishin një kujtesë më të mirë dhe një aftësi më të rafinuar për të argumentuar.

Sipas Joseph Forgas – profesor që udhëhoqi studimin – arsyeja është si më poshtë: gjendja e keqe përmirëson vëmendjen dhe ngjall mendime më konkrete dhe më të thella, duke inkurajuar përpunimin e informacionit gjatë periudhave të tensioneve dhe vështirësive.

Përkundrazi, gratë më pozitive dhe më të këndshme, pavarësisht nga optimizmi dhe vullneti e patën më të vështirë për t’i kapërcyer pengesat, për të mësuar përmendësh të dhënat dhe për të përpunuar zgjidhje.

Pra, nëse rezultatet e këtij studimi lejojnë të rivlerësojnë gjendjen e keqe të grave, ato nuk duhet të merren si një justifikim për të mos u përpjekur për të përmirësuar atë: kujtoni më mirë se zemërimi ushqen sjellje shkatërruese në afat të gjatë – dhe sigurisht që nuk është aq i dashur në sytë e të tjerëve.